Hidiv Kasrı’na Nasıl Gidilir?

Hidiv Kasrı’na Nasıl Gidilir?

Hidiv Kasrina Nasıl Gidilir?
Hidiv Kasrina Nasıl Gidilir?

Hidiv Kasrı’na nasıl gidilir diye yapılan aramalarda farklı ulaşım araçlarının kullanılarak gidilebildiği ortaya çıkmaktadır. Özel araçla Çubuklu Korusu’nda olan Hidiv Kasrı’na gitmek isteyenleri kullanacağı en uygun yol, Anadolu yakasından TEM Otoyolu üzerinden Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne giderken, köprüden önce son çıkış olan Kavacık Köprüsü’nden Hıdiv Kasrı tabelalarını takip etmektir. Avrupa yakasından Hıdiv Kasrı’na gitmek istendiğinde Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden hemen sonraki ilk çıkıştan sonra aynen Anadolu yakasından gelenler gibi Hidiv Kasrı’nın tabelalarını takip etmek yeterli olmaktadır. Hıdiv Kasrı’na ve Çubuklu Korusu’na ulaşma için kullanılabilecek alternatif güzergah da Üsküdar – Beykoz sahil yoludur. Bu yol takip edilerek önce Kanlıca’ya, sonra Hidiv Kasrı tabelaları takip edilerek kasra ulaşmak mümkün olmaktadır. Hidiv Kasrı’na toplu taşıma araçları ile de ulaşmak mümkündür. Kasrın bulunduğu Çubuklu Korusu’na ulaşmanın en kolay yolu ise Beykoz yönüne giden herhangi bir İETT otobüsüne binmektir. Kanlıca otobüs durağında indikten sora sonra beş dakika yürüyerek tarih kokan bu kasra ulaşılabilmektedir.
Hidiv Kasrı Nerede?

Hıdiv Kasrı, İstanbul’un Beykoz ilçesindeki Çubuklu sırtlarında bulunan bir tarihi eserdir. Mısır’ın son hidivi Abbas Hilmi Paşa tarafından 1907 yılında İtalyan mimar Delfo Seminati’ye yaptırılmıştır. Kasır, dönemin mimari modasına uygun olarak tasarlanmıştır ve mimarisi art nouveau stilindedir.

Hidiv Kasrı Yol Tarifi

Hidiv Kasrı için İstanbul Şehir Rehberi’nin kullanılması mümkündür. Bu rehber, Hidiv Kasrı’na hangi yolla gidilebileceğini ve kasrın nerede olduğunu göstermektedir. Kasra hangi yol üzerinden gelindiği önemlidir. Bulunulan yer belirtildiğinde yol tarifinin tam olarak yapılabilmesi mümkündür. Ancak genel olarak arabayla Neşe Sokak yönünden Kıvanç Sokak konumuna doğru güneydoğu yönünde ilerlemeli, Beşe Sokak yönünde hafif sağa dönülmeli, Beşe Sokak üzerinde devam etmek için 1’inci sokaktan sola dönüş yapılmalı, Gümüş Sokak yönünde sağa dönülmeli, Baharatcı Sokak yönünde sağa dönülmeli, Ahmet Mithat Caddesi yönünde sola dönülmelidir. Bu yollar geçildikten sonra Fevzi Paşa Caddesi yönünde gidilmeli, ardından gelen Kelle İbrahim Caddesi yönünde ilerlemeye devam edilmelidir. Saip Molla Caddesi yönünde ilerledikten sonra Köyönü Caddesi yönünde sola dönülmeli, döner kavşaktan 1’inci çıkışa girilmeli ve Köyönü Caddesi boyunca ilerlemelidir. Reşadiye Bağlar Caddesi yönünde hafifçe sağa dönüldükten sonra Sazlıdere Caddesi yönünde devam edilmeli, ddöner kavşaktan Dedeoğlu Caddesi yönündeki 2’nci çıkışa girilmelidir. Ayrıca döner kavşaktan Çubuklu Ş. Ersin Güner Caddesi yönündeki 2’nci çıkışa girilmeli ve Çubuklu Caddebi yönünde devam edilmelidir. Sonrasında da Hekimler Sitesi Caddesi yönünde hafif sola dönülmelidir. Bu şekilde Hidiv Kasrı’na ulaşmak mümkün olmaktadır. Bu, kasra yaklaşıldığı andaki yol tarifidir. Ancak gerek Avrupa yakasından, gerekse Anadolu yakasından gelecek olanlar, aynı güzergahı izleyerek Hidiv Kasrı’na ulaşabilmektedir. Kasırda sabah kahvaltısı, öğle yemeği ya da akşam yemeği yenilebilmektedir. Ayrıca tarifsiz bir ortamda her tür organizasyonun yapılması da mümkündür. Organizasyonlar için Hidiv Kasrı’nın işletmecisi olan Beltur’a başvurmak yeterli olmaktadır.

Hidiv Kasrı Harita

Hidiv Kasrı, 41.103115 enlem ve 29.075268 boylamda yer almakta, Semt ve mahalle olarak da Beykoz ilçesi Çubuklu Mahallesi’ne bağlıdır. Hidiv Kasrı harita bilgilerinde istanbul ili sınırları içinde nerede olduğu yer almaktadır. Hidiv Kasrı’nın posta kodu 34810, GPS koordinatları ise 41° 6´ 11.2140″ ve 29° 4´ 30.9648’dir.

Hidiv Kasri Map

Hidiv Kasri Map bilgileri ise Google Maps veya navigasyon cihazı için Hidiv Kasrı coğrafi koordinatları ise enlem: 41.105 boylam29.0738 şeklindedir. Kasrın binası şato görünümdedir. Kapısının üzerinde ay yıldızlı Hidiv Tacı Bayrağı yerleştirilmiştir ve bu bayrak arma halindedir. Dış kapı girişi altın yaldız çiçek figürleriyle bezenmiştir.