HİDİV KASRI

HİDİV KASRI

HİDİV KASRI
HİDİV KASRI

              Hidiv Kasrı, Beykoz’da Çubuklu sırtlarında bulunan tarihi bir yapıdır. Osmanlı İmparatorluğu’nun Mısır Hidivi Abbas Hilmi Paşa tarafından 1907 yılında İtalyan mimar Delfo Seminati’ye yaptırılmıştır. Dönemin art nouveau mimari özelliklerini Osmanlı mimari tarzı ile birleştirmesi bakımından önem taşır.

Hidiv, Osmanlı’da Mısır valilerine verilen özel bir ünvandır. Genç yaşta Mısır’a hidiv olarak atanan Abbas Hilmi Paşa, emeklilik günlerinde İstanbul’da ailesi ile birlikte yaşayabileceği bir ev sahibi olmak amacıyla bugünkü Hidiv Kasrı’nın bulunduğu yerde iki ahşap konak ve konakların arkasında bulunan 270 dönümlük araziyi satın almıştır. Daha sonra ahşap konakları yıktırarak 1000 m2’lik alan üzerine bugünkü Hidiv Kasrı’nı inşa ettirmiştir. İstanbul’un o dönemdeki mevcut mimari yapısından farklı ve Avrupai bir tarzda inşa edilen Hidiv Kasrı, İstanbul Boğazı’na hakim bir yerde bulunmaktadır.

Hidiv Kasrı, Abbas Hilmi Paşa ve ailesi tarafından 1930 yılına kadar ikametgah olarak kullanılmıştır. Abbas Hilmi Paşa’nın 1930 yılında İstanbul’dan ayrılması ile 1982 yılına kadar boş kalmıştır. 1984 yılında Çelik Gülersoy tarafından restore ettirilerek otel olarak kullanılmaya başlanmıştır. 1996 yılında işletmeciliği İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne geçen Hidiv Kasrı, o tarihten beri restaurant ve sosyal tesis olarak kullanılmaktadır.

Tarihi, mimarisi, manzarası, gül bahçeleri ile İstanbul’un en özel mekanlarından olan Hidiv Kasrı, İstanbul’un yakın dönem tarihine yolculuk yapmak ve boğaz manzarasının tadını çıkarmak isteyenler için mükemmel bir mekan. Restauranında bulunan Türk mutfağına özgü lezzetler eşliğinde bir döneme tanıklık etmek isteyenler için vazgeçilmez yerler arasında olan Hidiv Kasrı, aynı zamanda toplantı, düğün, yemek gibi organizasyonlara da ev sahipliği yapmaktadır.

İstanbul’un tarihi yerlerini görmek isteyenlerin listelerinde Hidiv Kasrı mutlaka vardır. Gün geçtikçe betonlaşan ve dokusu bozulan İstanbul’da nefes almak ve şehrin yorucu atmosferinden uzaklaşmak isteyen herkes için ideal kaçış yerlerinden biridir. Bir döneme tanıklık eden bu eşsiz mimari yapı, güzel ve huzurlu vakit geçirmek veya özel günlerini unutulmaz kılmak isteyenler için mükemmel bir tercih. Boğaz manzarası eşliğinde, gül kokuları içinde geçireceğiniz saatleri unutamayacak ve bu özel yeri tekrar görmek isteyeceksiniz.

DİĞER YAZILAR

HİDİV KASRI AÇIK BÜFE KAHVALTI

HİDİV KASRI AÇIK BÜFE KAHVALTI

HİDİV KASRI AÇIK BÜFE KAHVALTI              Hidiv Kasrı açık büfe kahvaltı, Türk ve Dünya mutfaklarından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir