HİDİV KASRI TARİHİ

HİDİV KASRI TARİHİ

HİDİV KASRI TARİHİ
HİDİV KASRI TARİHİ

              Hidiv Kasrı tarihi, Mısır valisi Abbas Hilmi Paşa’nın 1900’lü yılların başında Beykoz’daki Çubuklu sırtlarında bulunan 2 ahşap konağı ve arkasındaki 270 dönümlük araziyi satın alması ile başlar. Mısır’a vali olarak atanan Abbas Hilmi Paşa, İstanbul’a döndüğünde yaşayabileceği bir ev yaptırmak için bu araziyi satın almıştır. O dönemde arazi üzerinde bulunan iki ahşap konak eski olması sebebiyle Abbas Hilmi Paşa tarafından yıktırılarak yerine Hidiv Kasrı yaptırılmıştır.

Hidiv Kasrı, İtalyan Mimar Delfo Seminati tarafından dönemin popüler mimari tarzı olan art nouveau ile geleneksel Osmanlı mimarisinin zarif bir şekilde birleştirilmesi ile inşa edilmiştir. 1000 m2’ lik alan üzerine kurulan Hidiv Kasrı, gerek bulunduğu konum gerekse mimari özellikleri ile İstanbul’un eşsiz eserleri arasında yer almaktadır.

Hidiv Kasrı tarihi, Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılması ve devamında 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı yılları ile paralel seyreder. Osmanlı’nın son yıllarında inşa edilen bina Dünya Tarihi’nin önemli anlarına tanıklık etmiştir.

Boğaza hakim bir yamaçta bulunan Hidiv Kasrı, 1930’lu yıllarda Abbas Hilmi Paşa ve ailesinin İsviçre’ye yerleşmesi sebebiyle sahipsiz kalmıştır. 50 yıla yakın bir süre kullanılmayan bina zaman içinde yıpranmıştır. 1980’li yıllarda bir iş adamı tarafından restore edilerek kullanıma açılmıştır. O dönemde otel olarak hizmet veren Hidiv Kasrı’nın işletmeciliği 1996 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından alınarak restaurant ve organizasyonlar için özel olarak yeniden düzenlenmiştir.

Kasrın girişinde mermerden yapılan ihtişamlı bir çeşme bulunur. Bunun dışında başka yerlerinde de birer sanat eseri niteliğinde çeşmeler ve küçük havuzlar yer alır. Çatıya kadar yükselen tavanları dönemin en iyi ustaları tarafından yapılan vitraylarla kaplıdır. Bina projesi girişte bulunan çeşme etrafında oluşturulmuş daire şeklindedir. Hidiv Kasrı’nda bulunan ve inşa edildiği dönemde hayli lüks kabul edilen asansör, İstanbul’da evlerde kullanılan ilk asansörlerdendir.

Hidiv Kasrı tarihi hakkında daha detaylı bilgi almak ve bu muhteşem yapıyı bizzat görmek isteyenleri harika bir manzara, tarihi bir atmosfer ve enfes yemekler bekliyor. İstanbul’un en güzel yapılarından olan Hidiv Kasrı’nı mutlaka görmelisiniz.

DİĞER YAZILAR

HİDİV KASRI AÇIK BÜFE KAHVALTI

HİDİV KASRI AÇIK BÜFE KAHVALTI

HİDİV KASRI AÇIK BÜFE KAHVALTI              Hidiv Kasrı açık büfe kahvaltı, Türk ve Dünya mutfaklarından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir