Hidiv Kasrı İftar

Hidiv Kasrı İftar
Hidiv Kasrı İftar

Hidiv Kasrı İftar

Hidiv Kasrı, İstanbul’un Beykoz ilçesinde bulunan Çubuklu sırtlarında yer almaktadır. Nişan, düğün, sünnet törenleri ve toplantıların yanı sına Hidiv Kasrı iftar ayrıcalığı da sunulan tarih kokan bu binada bütün bu organizasyonlar, İstanbul Boğazı’nın eşsiz manzarası karşısında gerçekleştirilmektedir. 1907 yılında inşa edilen ve Mısır’ın son hıdivi Abbas Hilmi Paşa tarafından yaptırılan bu yalının mimarı İtalyan Delfo Seminati’dir. Dönemin mimari modasına uygun olarak inşa edilen binanın mimari tarzı “nouveau” tarzıdır. Abbas Hilmi Paşa, Mısır’daki İngiliz nüfuzunu kırmak ve Osmanlı İmparatorluğu’ndan destek almak için 19. yüzyılın sonlarında bir süre İstanbul’da kalmıştır. Kaldığı süre içinde de kasrın bulunduğu alandaki iki ahşap yalıyı satın alan Abbas Hilmi Paşa, bu yalıların arkasında yer alan 270 dönümlük bahçeyi de satın almıştır. Abbas Hilmi Paşa’nın ailesi de 1937’ye kadar bu kasırda oturmuştur. 1937 yılında da Kasır, İstanbul Belediyesi’ne satılmıştır.
Hidiv Kasrı İftar Organizasyonu

Hidiv Kasrı iftar organizasyonu ile de yerli ve yabancı herkese açıktır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kuruluşu Beltur tarafından işletilen restoran, perdelerinden çatal ve bıçak takımına ve birbirinden lezzetli iftar menülerine kadar iftar organizasyonlarının en önemli mekanı haline gelmiştir. Deneyimli mutfak ve servis personeli ile lezzetli yemekler ve görsel şöleni andıran masa organizasyonu ile benzerlerinden çok daha özel bir iftar hizmeti sunan Hidiv Kasrı’nda hijyen ve zarafet eğitimi almış personel bulunmaktadır. Yılın her günü alkol servisinin yapılmadığı restoranda özellikle Ramazan ayında birbirinden enfes içecekler sunulmaktadır. Restorandaki iftar servisinde ana yemeklerden Nohut Aşideli Paşa Kavurması, Çam Sakızlı Patlıcan Püreli Kuzu Yahnisi, Hıdiv Kebap, Beyzade Bonfilesi, Izgara Kuzu Büryani ile tatlılardan Fırında Pişmiş Tarçınlı-frambuazlı Armut Tatlısı, Hindistan Ceviziyle Kızarmış Maraş Dondurması, Çamsakızlı ve Kahveli Parfe ile Elmalı Paşa Sarması arasından seçim yapılabilmektedir. Ayrıca arzu edene farklı lezzetlerin de sunulduğu Hidiv Kasrı’ndaki restoranda, özel bir kahve sunumu da yapılmaktadır. İftarın ardından sipariş verilen kahve, lokumla servis edilmektedir ve lokum bile bakır kapta sunulmaktadır.

Hidiv Kasrı Yer Ayırtma

Hidiv Kasrı yer ayırtma da son derece kolaydır. Beykoz Çubuklu Korusu’nun içinde yer alan Hidiv Kasrı’ndaki restoranda yer ayırtmak için 0216 alan kodu ile 413 92 53 numaralı telefonu aramak yeterli olmaktadır. Açık büfe ve serpme kahvaltının yanı sıra öğle ve akşam yemekleri için de Hidiv Kasrı’nda rezervasyon imkanı vardır.